eMule - w tej sieci znajdziesz wszystko


eMule


Link do eMule

Oto krótki opis programu eMule. W tej chwili jednym z wyróżniających się wersji tego programu jest eMule Plus. I tego moda postaram się pokrótce opisać.
Strona zawiera troszkę grafiki, więc może się długo ładować, niedługo postaram się ją podzielić na odpowiednie części.


Instalacja
Jeśli mamy na dysku wersję instalacyjną, wystarczy ją uruchomić. Program powinien się zainstalować w katalogu C:\Program Files\eMule (który oczywiście można zmienić). W wypadku gdy ściągnęliśmy wersję binarną, należy do powyższym katalogu rozpakować zawartość paczki. Oczywiście katalog w którym instalujemy program może być dowolny.
Po zainstalowaniu programu możemy go uruchomić bezpośrednio z bieżącego katalogu lub ze skrótu w menu Start (w przypadku wersji z instalatorem).

Funkcje programu
W oknie głównym programu, na górze znajdują się przyciski do odpowiednich funkcji w programie.

Menu główne

Wybierając jeden z nich możemy połączyć lub rozłączyć się z serwerem, obejrzeć zakładkę z serwerami, transferami, udostępnionymi plikami, statystyką, możemy wyszukać jakiś plik, porozmawiać z kimś na chacie i oczywiście najważniejsza zakładka, możemy (musimy) skonfigurować program. Od tych parametrów może zależeć jak szybko i efektywnie będziemy ściągać pliki. Zacznijmy może od ....

Konfiguracji
Po kliknięciu na przycisk Ustawienia ukaże nam się nowe okno:

Ogólne

Klikając każdą pozycję po lewej stronie, czytamy wszystkie opcje z uwagą i dokładnie. Ważne jest aby zrozumieć jakie dana opcja ma zadanie.

Płaski pasek stanu Wygląd paska postępu ściągania pliku, niezaznaczona opcja powoduje jego trójwymiarowy wygląd
Sygnalizuj błędy dźwiękiem Jeśli wystąpi jakiś błąd, usłyszymy wybrany dźwięk.
Pokazuj ekran powitalny To taki śmieszny obrazek wyświetlany przy uruchamianiu programu, tutaj można wyłączyć jego wyświetlanie
Dwuklik rozwija listę pobierania Po kliknięciu na wybraną pozycję z listy pobierania możemy zobaczyć kolejkę do pliku
Włącz Online-Signature Powoduje pojawianie się graficznych komunikatów w rogu ekranu, coś podobnego do tego w GG
Pokazuj miernik transferu na górnym pasku W górnym rogu okna programu będzie widoczny wykres z przebiegiem transferów
Zapisz log do pliku Zapisuj do pliku logi widoczne w zakładce Servers
Zezwalaj na uruchamianie kilku procesów eMule Można odpalić kilka programów jednocześnie, zalecam ustawić różne katalogi tymczasowe i porty.
Dwuklik na klienta pokazuje szczegóły Po dwukliku na wybranego klienta zobaczymy szczegóły z nim związane: transfery, punkty ...
Opóźnienie podpowiedzi (sekundy) Czas po jakim mają się pojawiać dymki

Parametry połączenia

Do wersji eMule Plus dodano automatyczne ustawianie parametrów łącza. Wystarczy podać typ łącza w profilu, a program sam ustawi odpowiednie wartości. Jeżeli jednak komuś one nie odpowiadają może je zmienić:

Parametry połączenia

Port klienta Nie ruszamy! W pewnych przypadkach można go zmienić na inny, ale to nie jest konieczne
UDP Port do komunikacji z serwerem
Pobieranie i wysyłanie Mamy po dwa pola dla tych wartości. W możliwościach określamy na jakie maksymalne transfery pozwala nam łącze, a limitach jakie maksymalne transfery będą dozwolone w programie
Ilość źródeł na plik Jest to maksymalna wartość szukanych źródeł dla jednego pliku - pierwsze pole. Pozostałe zostawiamy bez zmian
Rozmiar kolejki Maksymalna liczba userów czekających w kolejce do naszego pliku.
Max. połączeń Liczba połączeń jakie program może wykonać w określonym czasie. Jeśli posiadasz dobre łącze (np. 1Mb), możesz spróbować zwiększyć tą wartość, nawet do 5000. W przeciwnym razie, większa wartość może spowodować zapchanie łącza. Zalecana wartość z przedziału 100-500


Serwer

Ustawienia dotyczące połączenia z serwerem, aktualizacji listy serwerów:

Serwer

Maks. czas łączenia z serwerem Czasami zdarza się, że podczas łączenia serwer długo nie odpowiada. Jest to czas po którym program zrezygnuje z dalszego oczekiwania na odpowiedź i zapyta następny serwer na liście
Usuń serwer po x próbach Możemy włączyć automatyczne usuwanie serwera po x nieudanych próbach połączenia się z nim. Lepiej odznaczcie tą opcję, bo okaże się, że wasza lista stanie się nagle pusta!
Aktualizuj listę serwerów podczas uruchamiania W pliku adresses.dat w katalogu głównym eMule możemy umieścić link do pliku server.met, który będzie automatycznie ściągany przy starcie programu.
Bezpieczne łączenie z serwerami ???
Inteligentne sprawdzanie LowID przy połączeniu Ta opcja stara się rozwiązać problem przydzielania LowID przez serwery
Aktualizuj listę serwerów przy połączeniu z serwerem Po połączeniu z serwerem, zostanie dodanych kilka nowych serwerów do naszej listy, oczywiście jeśli ich nie mamy.
Aktualizuj listę serwerów przy połączeniu się klienta To samo co wyżej, ale po połączeniu się z innym klientem
Zawsze filtruj złe numery IP Sprawdzanie poprawności adresów do serwerów.
Zrestartuj plik w kolejce po podłączeniu ???
Połącz przy uruchamianiu Zostaniemy automatycznie połączenie z serwerem (1-szy w kolejności z listy) po uruchomieniu programu
Połącz po rozłączeniu Zdarza się, że zostaniemy odłączeni od serwera. Opcja ta pozwala na ponowne połączenie z serwerem (nie koniecznie tym samym).
Używaj systemu priorytetów Jeśli jeszcze nie zauważyliście, każdy serwer ma liście ma określony priorytet. Możemy dać większy priorytet serwerom, z którymi chcielibyśmy się połączyć w pierwszej kolejności.

Zaawansowane

Zaawansowane
Upload Zakres ilości otwartych połączeń (slotów) z uploadem (wysyłanie danych)
Banowanie Jeśli klient jest zbyt natarczywy i wysyła do nas zbyt często zapytania o plik, jest banowany na określony czas. W tym miejscu możemy określić na jak długo i ile razy może nas zapytać o plik w ciągu określonego czasu.
Preferencje określonej grupy Można stworzyć grupę użytkowników, którzy są "lepiej traktowani" czekając w kolejce. Wpisując wartość [PL], tworzymy grupę użytkowników, którzy w nazwie mają ciąg znaków [PL].
Zapis/Załadowanie źródeł Określamy tutaj zapisywanie i ładowanie źródeł. Najlepiej ustawić automatyczne. Źródła do plików są zapisywane w pojedynczych plikach obok pliku .met i .part.met. Przydają się przy ponownym starcie programu, wszystkie zapisane "adresy" są od razu wczytywane, co zaoszczędza nam czas na ich ponowne szukanie. Nie są zapisywane źródła przy połączeniach typu LowID.

Foldery

Parametry związane z folderami, w których przechowujemy pliki:


Pobrane pliki W to miejsce zostaną przekopiowane kompletne pliki po ściągnięciu.
Tymczasowe pliki W tym miejscu będą pliki tymczasowe, jeszcze niekompletne.
VideoLan instalation Katalog tymczasowy do przechowywania tworzonych w locie plików .avi podczas ich podglądania.
Udostępnione foldery Tu zaznaczamy katalogi z plikami, które chcemy udostępnić innym.
Dodatkowe foldery na pliki tymczasowe Możemy mieć dwa katalogi z plikami tymczasowymi, to ten drugi.

Pliki


Pokazywanie listy plików Jeśli chcemy, aby inni mieli możliwość podejrzenia wszystkich naszych udostępnionych plików, zaznaczamy opcję: Wszystkim, jeśli chcemy ją udostępnić tylko znajomym (tym, którzy są na liście przyjaciół), zaznaczamy Znajomym, a jeśli nie mamy ochoty pokazywać innym swoich plików została nam ostatnia opcja.
ICH - Inteligentna Obsługa Uszkodzeń Czasem zdarza się, że ściągnięty plik jest uszkodzony. Taki plik jest po prostu usuwany bez śladu. Zaznaczając tą opcję spowodujemy, że program dociągnie uszkodzony fragment pliku.
Autopriorytet pobierania Po dołączeniu pliku do ściągnięcia zostanie automatycznie ustawiony mu priorytet w zależności od ilości źródeł.
Pobieranie najpierw pierwszych/ostatnich części pliku Aby móc podejrzeć plik video, potrzebny jest przynajmniej jego początek i koniec. Do tego przydaje się ta opcja - w pierwszej kolejności ściągane są właśnie te części pliku.
Automatyczny priorytet wysyłania ???
Automatyczne usuwanie źródeł bez potrzebnych części Źródła, które zawierają tylko te części, które są już na naszym dysku zostaną odrzucone.
Dodawaj do pobieranych jako wstrzymane Nowo dodany plik będzie miał ustawioną pauzę, czyli nie będzie ściągany (do pewnego czasu ... patrz następna opcja)
Wznów pobieranie wstrzymanych plików przy zakończeniu pliku Jeśli jakiś plik zostanie już ściągnięty, to inny wstrzymany zacznie się ściągać

IRC
Czy jest ktoś, kto nie ircował? Jeśli tak, to niestety tu nie znajdzie tu opisu o ircu. Jednak w eMule jest taka możliwość - można pogawędzić z innymi userami. Zastanawiam się po co to jest potrzebne w tym programie. Ale taka była wola twórców - trzeba uszanować.Serwer WWW
Ta opcja służy do zdalnej kontroli programu z dowolnego miejsca na świecie. Warunkiem jest posiadania widocznego IP'ka w tej sieci. Na pewno takimi nie są zaczynające się od 10.1 lub 192.168. Jeśli admin powiedział wam, że dostaliście IP'ka to was oszukał!!!
Dość żartów. Możecie sprawdzić działanie tego serwera zaznaczając tę opcję na aktywną, wpisując hasło i port. Teraz w przeglądarce wpisujemy: http://localhost:4711/, oczywiście podajemy taki port jaki wpisaliśmy w okienku w konfiguracji tej opcji. Teraz tylko hasełko ... i co widzicie???

Serwer WWW


Ustawienia statystyk
Ustawiając tych kilka suwaków, określamy częstotliwość odświeżania wykresów i parametrów w statystykach.

Statystyki


Powiadomienia

Powiadomienia


Użyj dźwięków Odtwarzane są zdefiniowane dźwięki przy określonej akcji
Opcje powiadamiania Przy zaznaczeniu określonej akcji, zostanie wyświetlony komunikat w dolnym rogu ekranu informujący nas o jej dokonaniu, np. zobaczymy komunikat o przychodzącej wiadomości lub zakończeniu ściąganiu pliku.
Opcje wyświetlania Podajemy czas wyświetlania komunikatu i rozmiar czcionki opisu.

Sortowanie
Określamy sposób sortowania kolejek dla odpowiednich zakładek.

SortowanieOkno
Zachowanie się okna programu po części zależy od tych opcji:

Okno


Uruchom zminimalizowany Program po uruchomieniu jest minimalizowany, widoczny na pasku.
Minimalizuj do tray'a Program po uruchomieniu jest minimalizowany i widoczny w trey,u.
Minimalizuj do tray'a przy zamknięciu Po naciśnięciu krzyżyka, program jest minimalizowany to tray'a.
Pytaj przy zamknięciu Zabezpieczenie przed niechcianym zamknięciem programu, wyświetlany jest komunikat o potwierdzenie zamknięcia.
Przywróć na wierzch po kliknięciu na link Przy próbie dodania nowego pliku ze strony www, po kliknięciu na link okno programu jest maksymalizowane.

Oczywiście w zależności od wersji programu opcje te mogą się zmieniać lub po prostu niektórych może nie być.