ResHacker i Restorator


ResHacker


ResHacker jest darmowy, więc nie ma żadnych ograniczeń czasowych, ani innych, a zarazem umożliwia mocną ingerencję w zasoby programów. Prześledźmy więc kilka możliwości. Najpierw zmieńmy pionowe logo menu Start:

  1. Otwórz program Explorer.exe z folderu Windows
  2. Poszukaj bitmapy 157, którą jest interesujące nas logo i wybierz menu Special oraz Save bitmap, aby zachować rysunak jako .BMP
  3. Wyedytuj bitmapę i odpowiednio dostosuj do swoich potrzeb i zapisz
  4. Ponownie w ResHackerze wybierz z menu Special opcję Exchange bitmap by dokonać zamiany bitmap, jak to widać na ilustracji powyżej...

Podobnie można edytować inne zasoby. Np. okna dialogowe (Dialog) po otwarciu można modyfikować myszką lub zmieniać napisy w pliku tekstowym. Uwaga: aby zachować zmiany trzeba kliknąć przycisk Compile script:

Restorator

Kolejny program to Restorator, który jak poprzednik, "otwiera" 32-bitowe aplikacje. Omówimy jego wyśmienite zalety na przykładzie "ręcznego" poprawienia błędów Outlook Express 5.0 PL. Dokuczliwe wpisy znajdują się w plikach msoeres.dll (znajduje się w folderze Outlooka), oraz inetres.dll (folder WINDOWS\SYSTEM). Uwaga: aby edytować te pliki zamknij OE.

Najpierw plik inetres.dll przeciągnij myszką na lewy panel Restoratora. Od razu zostają otwarte zasoby posegregowane w folderach: Bitmap, Menu, Dialog, String, Icon etc.

Przejdź do grupy String i pod pozycją 73 i numerem 1167 znajdziesz beznadziejnie długi wpis:

Użytkownik %s w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:%s...

który na początku każdej odpowiedzi na grupy dyskusyjne daje kilka linijek zbędnego tekstu. Wciśnij przycisk edycji ab| i popraw wpis według uznania, np. krótko:

%s napisał(a) tak:
co spowoduje dodawanie tylko prostego nagłówka:
ADI <adi83@poczta.fm> napisał(a) tak:
zamiast
Użytkownik ADI <adi83@poczta.fm> w wiadomości do grup
dyskusyjnych napisał:F6V%3.583$Oo3.35650@news.tpnet.pl...

Dużo lepiej, nieprawdaż? A teraz przejdźmy do pliku msoeres.dll oby zamienić nieszczęsne Odp: na poprawne angielskie Re: (gdyż "Odp:" powoduje dublowanie w odpowiedziach np. Re: Odp: Odp: Re: etc.). W otwartym w Restoratorze pliku odszukaj String nr 278 jak na ilustracji.

Po uaktywnieniu przycisku edycji wpisz Re: (ze spacją) i Fwd: zamiast PD:.

Możesz oczywiście edytować również bitmapy, np. loga startowe czy inne. W tym celu wskaż bitmapę i wybierz z menu Resources opcję Extract as *.bmp, co spowoduje wyekstraktowanie i zapisanie bitmapy na dysku. Po edycji obrazka aby dokonać zmiany oryginału na własną wersję wystarczy przeciągnąć z dolnego panelu nowy plik w formacie BMP na zasób w lewym panelu o tym samym numerze.

Kopiuj Restor25.zip (1 MB). Program jest typu Shareware i umożliwia bezpłatną pracę i zapisywanie efektów przez 30 dni. Strona autora http://www.bome.com/Restorator/
A tu znajdziesz dodatek: spolszczenie programu RestorPl.zip (40 kB).