WIN XP


CD-ROM/CDR
ASPI w Windows XP

Zainstalowałeś AudioCatalyst (lub podobny program) jednak jedyna opcja dostępna do zrzucania plików CD Audio na dysk to 'Analog' ? Czyżby nie było innego wyjścia niż czekać tyle ile trwa dany utwór/płyta ?
Ależ wyjście jest. Wystarczy tylko zainstalować sterowniki ASPI, których MS niestety nie dostarczył wraz z systemem operacyjnym XP.
Ściągasz instalator [ASPI Install 01], uruchamiasz setup,a po restarcie instalujesz [ASPI Install 02]. Teraz już AudioCatalyst umożliwia szybkie 'rippowanie' utworów na dysk za pomocą funkcji ASPI.
Nagrywanie płyt - Nero nie działa ?

Starsze wersje Nero mogą mieć problemy z najnowszą wersją Windows. Dlatego najlepiej jest użyć wersji zoptymalizowanej dla XP zaczynając od wersji 5.5.5.1. Do pobrania ze strony NERO.
AutoPlay (Autoodtwarzanie)

Jak wyłączyć autoodtwarzanie płyt CD/DVD ? To proste.
Start->Uruchom i wpisz "gpedit.msc". Przejdź do Konfiguracja komputera->Szablony Administracyjne->System. Opcję 'Autoodtwarzanie Wyłączone ' ustaw na Włączone.
GRY - Bez migotania...
Odświeżanie w grach tylko 60Hz?

Standardowo Windows XP podobnie jak Windows 2000 wyświetla w grach D3D/OpenGL obraz z odświeżaniem 60Hz. Aby oszczędzić swój wzrok możemy wartość tę podnieść do optymalnej na kilka sposobów:
A. Uruchomić (Start => Uruchom) 'dxdiag.exe' -> ostatnia zakładka u góry -> 'Zastąp' -> wpisać żądaną wartość
B. Masz kartę Nvidii i zainstalowane Detonatory w wersji powyżej 40, więc jesteś w lepszej sytuacji, ponieważ Nvidia w swoich sterownikach zamieściła zakładkę specjalnie do tego celu przeznaczoną :D Na pulpicie kliknij prawym przyciskiem myszy, wybierz Właściwości, teraz zakładka 'Ustawienia' => Zaawansowane, pojawi się nowe okienko. W nim klikamy na zakładkę z nazwą waszej karty graficznej (w moim przypadku GeForce4 MX 440) teraz odszukujemy opcji 'Zmiana częstotliwości odświeżania' i już możemy dostosować odświeżanie do własnych potrzeb.

odswie.jpg (65731 bytes)


WYDAJNOŚĆ - Optymalizacja systemu
Płynniejsza praca pliku wymiany (Pagefile)

Możesz uaktywnić opcję 'Wyczyść plik wymiany przy zamykaniu systemu' , co poprawi pracę pliku wymiany pagefile.sys w Windows XP.
W tym celu uruchom regedit.exe i w gałęzi rejestru: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management
wpisz: "ClearPageFileAtShutdown" = dword:00000001 (jeżeli ta opcja jest już w rejestrze to tylko zmień wartość dword)
Konwersja: FAT/32 -> NTFS

Potrzebujesz systemu NTFS jednak do tej pory korzystasz z FAT. Nic prostszego. W Command Prompt wpisz: convert X: /fs:ntfs (gdzie X to litera dysku/partycji do konwersji)
WARTO ZROBIĆ KOPIĘ ZAPASOWĄ WAŻNYCH PLIKÓW PRZED ZMIANĄ.
Więcej opcji uzyskasz po wpisaniu convert  /?
Problemy z wydajnością/stabilnością...

Łatwo możesz wykryć co je powoduje. Wystarczy uruchomić Podgląd zdarzeń: "eventvwr.msc". Tam w zakładce Aplikacje rejestrowane są wszelkie operacje jakie wykonują programy (w tym błędy ukazane przez czerwony znaczek). Z kolei w zakładce System logowane są udane/bądź nie ładowania sterowników do poszczególnych urządzeń (np. kontrolera dysku twardego).


Pliki ZIP

Standardowo system ma wbudowaną obsługę plików ZIP - można je przeglądać jak zwykłe foldery. Na tę funkcję zużywana jest jednak pewna ilość zasobów. Jeśli nie korzystasz z wbudowanej przeglądarki plików ZIP, możesz ją wyłączyć wpisując w polu Start -> 'Uruchom' :
regsvr32 /u zipfldr.dll
WYGLĄD I INNE OPCJE... - Dopasuj XP do własnych potrzeb
Totalna zmiana wyglądu

W Windows XP możesz zmienić nie tylko tapetę na pulpicie czy kolor okien, ale również zaaplikować nowe style wizualne, zmienić ekran logowania i bootowania. Jak to zrobić czytaj tutaj.
Nie wiesz jak zmienić rozmiar paska start?

To proste. Wystarczy kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy, a następnie odznaczyć "Zablokuj pasek zadań".
Spersonalizowane menu

Aby używać menu spersonalizowanych należy kliknąć prawym na Start -> Właściwości -> Klasyczne Menu Start -> Dostosuj, w okienku przesunąć listę na sam dół i zaznaczyć "Używaj menu spersonalizowanych".
Windows XP działa zbyt wolno (lub nie podoba Ci się jego XP-wygląd) ?

Przyspiesz go wyłączając fajerwerki graficzne. Klikasz prawym na 'Mój Komputer' -> Właściwości -> Zaawansowane i tam gdzie pisze Wydajność kliknąć w przyciskt 'Ustawienia' -> 'Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności'
Możesz też oczywiście użyć opcji 'Niestandardowe' i sam wybrać, które opcje włączyć, a które nie.
Znikają Ci ikony z paska Tray (koło zegara) ?

Możesz je do woli skonfigurować klikając na pasku 'Start' prawym przyciskiem myszy-> Właściwości -> Ukryj nieaktywne ikony - odznaczyć ->(lub) 'Dostosuj' i sam ustaw co ma być widoczne a co nie.
(Denerwujący) Komunikat o małej ilośći wolnego miejsca na dysku...

Wkurza Cię ów ww. komunikat? Możesz się go pozbyć. Wystarczy w rejestrze (regedit.exe) w kluczu: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
Policies\Explorer

należy dodać nowy wpis
"NoLowDiskSpaceChecks" typu DWORD o wartości "1".
I po sprawie. Windows XP nie będzie Cię już męczył, że masz mało miejsca na dysku C: ... :)
Windows Media Player 6 ?

Twórcy Windows XP zawarli oprócz standardowego Media Player 8, także starszą wersję 6.4. Aby go uruchomić wystarczy wpisać w linii poleceń "mplayer2".
Uninstall : Chcesz usunąć więcej programów...

W katalogu X:\WINDOWS\INF  w piklu sysoc.inf należy usunąć (np. Notepade'em) wszystkie słowa "Hide". Po tym zabiegu w 'Panelu Sterowana'->'Dodaj/usuń programy'-> 'Składniki systemu Windows' będziesz mógł usunąć więcej aplikacji, w tym m.in.Windows Messenger.
MSConfig powraca...

Jeśli znasz MSConfig z Windows 9x to będziesz się czuł jak w domu. Jeśli nie to przypomnę, że za jego pomocą można kontrolować jakie aplikacje/serwisy są uruchamiane w trakcie startu systemu. Za pomocą jednego kilknięcia można wyłączyć natrętną aplikację.
Zeby ją urchomić wpisz msconfig w 'Start' -> 'Uruchom'.
Outlook XP -> Tray

Aby zminimalizować Outlook XP do ikony na pasku zadań po uruchomieniu regedit i przejściu do gałęzi:
[HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Office/10.0/Outlook/
Preferences]

kliknij prawym przyciskiem myszy w prawym okienku i wybierz "Nowy -> wartość DWORD" i nazwij ją MinToTray.
Kliknij 2 razy na MinToTray i ustaw jej wartość na 1. (ew. 0, gdy chcesz powrócić do standardowego ustawienia).
PRZYWRACANIE SYSTEMU

Boisz się, że jeśli zainstalujesz jakiś program lub sterownik w wersji Beta to możesz uszkodzić system. Nic podobnego. Windows XP automatycznie monitoruje instalacje sterowników i programów. Ale dla pewności możesz użyć Przywracania systemu->'Utwórz punkt przywracania'. Potem (jeśli coś nie będzie działać poprawnie nawet po odinstalowaniu aplikacji) możesz uruchomić Przywracanie systemu i kliknąć 'Przywróć mój komputer do wcześniejszego stanu' i wybrać datę przed instalacją niekompatybilnej aplikacji. Potem już tylko restart systemu i wszystko będzie (przynajmniej powinno) działać jak wcześniej.