WIN XP + SP1


System Windows XP pojawił się na rynku już półtora roku temu. W tym czasie dostrzeżono w nim wiele większych lub mniejszych błędów, z których niektóre wpływają jedynie na komfort pracy czy stabilność systemu, jednak od innych zależy jego bezpieczeństwo. Nie tak dawno Microsoft opublikował zbiór łatek naprawiających większość dostrzeżonych błędów, pod nazwą Service Pack 1. Pakiet można instalować ręcznie na działający już system, można jednak przygotować specjalną wersję instalacyjną Windows XP, która już w trakcie instalacji skopiuje na dysk zaktualizowane pliki. W niniejszym artykule opisujemy, jak - krok po kroku - spreparować płytę z taką, specjalną wersją Windows XP.


1. Przygotowanie

Zakładamy, że macie już krążek z instalacyjną wersją Windows XP. Teraz musicie się zaopatrzyć w plik instalacyjny Service Pack 1 dla Windows XP. Łatka ta znajduje się na wielu płytach CD dołączanych do pism poświęconych zagadnieniom komputerowym (ENTER, CHIP, PC World Komputer) – można ją także pobrać z internetu.

Zanim przystąpicie do działania, musicie się upewnić, czy macie około 1 GB wolnego miejsca na dysku. Jeśli tak, możemy kontynuować!

Na początku przygotowywujemy sobie miejsce pracy. Na partycji C: zakładamy katalog o nazwie np. cd, a w nim tworzymy podkatalogi o nazwach:

BOOT - tutaj zapiszemy plik BOOT.BIN, potrzebny do prawidłowego działania CD => jeżeli ktoś tego pliku nie posiada to zapraszam TUTAJ
WINDOWS - tutaj trafi zawartość płyty z systemem Windows XP
SERVICEPACK - tutaj będziemy zapisywać pliki łaty SP1


2. Kopiowanie plików

Teraz kopiujemy wszystkie pliki z płyty instalacyjnej Windows XP na nasz dysk, do przygotowanego wcześniej katalogu WINDOWS.


Następnie musimy skopiować pliki instalacyjne z dodatku Service Pack 1 na dysk twardy, do katalogu SERVICEPACK. Najpierw kopiujemy tam plik instalatora z łatą, np. xpsp1_pl_x86.exe, a następnie rozpakowujemy go poprzez użycie specjalnej komendy. Klikamy na Start -> Uruchom i wpisujemy:

C:\CD\SERVICEPACK\xpsp1_pl_x86.exe /u /x:C:\CD\SERVICEPACK

Po czym komendę zatwierdzamy Enterem. Pliki zaczynają się rozpakowywać, co obserwujemy na ekranie monitora.

3. Integracja

Po rozkompresowaniu plików, przechodzimy ponownie do polecenia Start -> Uruchom i wpisujemy tym razem:

C:\CD\SERVICEPACK\update\update.exe /s:C:\CD\WINDOWS

Po zatwierdzeniu komendy rozpoczyna się właściwa integracja systemu Windows XP i poprawki Service Pack 1.


O zakończeniu procesu integracji poinformuje nas okienko z tekstem: "Instalacja zintegrowana została pomyślnie ukończona".

4. Przygotowanie płyty startowej

Aby przygotowywany przez nas krążek był płytą startową (bootowalną), musimy skopiować z płyty CD z systemem operacyjnym Windows XP plik BOOT.BIN, który należy umieścić w utworzonym wcześniej katalogu BOOT na dysku twardym.

5. Nagrywanie

Mamy już przygotowane wszystkie pliki na dysku twardym, możemy przystąpić do wypalania płytki CD. Procedurę opiszemy na bazie bardzo łatwego w obsługe i dostępnego dla wszystkich użytkowników nowych napędów CD-RW program Nero Burning Rom.

Otwieramy aplikację i ustawiamy wszystkie opcje zgodnie z poniższymi wskazówkami:

W "Kreatorze Nero" wybieramy utworzenie płyty CD:


Zamykamy "Kreatora Nero" i w nowo otwartym oknie wybieramy z ramki po lewej stronie - "CD-ROM (startowy)" oraz ustawiamy opcje:


Następnie przechodzimy do zakładki "Opcje ISO" i ustawiamy wszystkie opcje tak, jak na obrazku poniżej:


Teraz czas na kolejną zakładkę - "Opis płyty":


W menu "Daty" ustawiamy opcje:


Pomijając zakładkę "Inne", przechodzimy do "Zapisu":


Po ustawieniu wszystkich powyższych opcji, klikamy na przycisk "Nowy" po prawej stronie okienka. Teraz czas na przeniesienie wszystkich plików z katalogu WINDOWS (w naszym przypadku C:\cd\WINDOWS\) na naszą płytkę - w tym celu zaznaczamy wszystkie pliki i przenosimy je:


Klikamy teraz na ikonę "Zapis na CD":


Po ponownym sprawdzeniu wszystkich ustawień, klikamy na "Nagrywaj":


Już po chwili wyjmujemy z napędu jeszcze ciepłą, bootowalną płytkę z systemem operacyjnym Windows XP i zintegrowaną poprawką Service Pack 1. Operacja zakończyła się pomyślnie.

Uwagi końcowe

Przy instalacji systemu należy skorzystać z innego numeru seryjnego, niż dobrze wszystkim znany klucz Corporate (FCKGW-...). Został on bowiem zablokowany przez Microsoft. Zakładam jednak, że posiadacie oryginalną wersję systemu Windows XP i problem ten Was nie dotyczy ;).